Temperatura ciała w saunie
W czasie pierwszych 4 minut przebywania w gorącym pomieszczeniu sauny temperatura skóry wzrasta gwałtownie do ok. 40*C (10, 16). Jeśli ekspozycja na podwyższoną temperaturę przedłuża się, to mimo najsprawniejszych nawet mechanizmów termoregulacyjnych następuje kumulacja ciepła w organizmie. Pomiary temperatury wykazują postępujący wzrost ciepłoty ciała. W czasie 20 minut kąpieli w saunie temperatura wewnętrzna ciała wzrosnąć może nawet o 4°C, zazwyczaj jednak nie osiąga 40’C. Podwyższenie temperatury wnętrza powyżej punktu nastawienia termostatu biologicznego ośrodka termoregulacji w podwzgórzu uruchamia reakcje mające na celu wyrównanie bilansu cieplnego organizmu.
Najbardziej efektywnym, a właściwie jedynym, sposobem eliminacji ciepła u człowieka przebywającego w otoczeniu, którego temperatura jest wyższa od temperatury ciała, jest pocenie i parowanie potu z powierzchni skóry. To parowanie utrudnione jest w momencie polewania kamieni wodą – ze względu na nagłą zwyżkę wilgotności powietrza w pomieszczeniu sauny.
Zazwyczaj paruje mniej niż 60% potu, dając efekt chłodzący, reszta spływa po powierzchni skóry. Średnio wypaca się ok. 20 g/min, a w czasie całego zabiegu około 400-600 g. Pot mężczyzn jest bardziej hipoosmotyczny (bardziej rozcieńczony, zawiera mniej soli) niż kobiet, a jego wydzielanie jest u nich bardziej nasilone. W związku z tym mężczyźni mogą w saunie przebywać dłużej niż kobiety. Nasilone pocenie powoduje utratę płynu pozakomórkowego, zmniejszenie objętości osocza i krwi krążącej. Ponieważ jest to odwodnienie hipertoniczne (cenienie osmotyczne płynu zewnątrzkomórkowego jest podwyższone w wyniku nadmiernej utraty wody) po pewnym czasie dochodzi do przemieszczenia wody z przestrzeni wewnątrz- do pozakomórkowej i odwodnienia komórek.
Pocenie w saunie:
- przeciętnie: 500 g
- odwodnienie: utrata płynu pozakomórkowego
- pot jest hipotoniczny
- efekt: najpierw zmniejszenie przestrzeni pozakomórkowej, później wewnątrzkomórkowej
- utrata ok. 1-2 g sodu, 0,2-0,5 g potasu (czasem więcej)
- utrata magnezu, cynku, miedzi
Podobnie jak podczas wysiłku fizycznego, także w saunie wydzielane są z potem jony sodowe, potasowe i chlorkowe. Dochodzi też do utraty jonów magnezowych i wapniowych. Możliwe jest również obniżenie stężenia miedzi i cynku w surowicy krwi.
Dodaj komentarz