Jak korzystać z sauny?
Faza przygotowawcza
- Wejście do zespołu saunowego na podstawie zaprogramowanego układu elektronicznego otwierającego bramkę lub odpowiedniego znakowania klienta {kolorowy pasek na rękę lub tasiemka).
- Wejście do wyodrębnionego zespołu depozytowo-szatniowego (zespół koedukacyjny lub rozdzielony).
- zdjęcie ubrania lub stroju kąpielowego, zabranie ręcznika
- pozostawienie zegarków i biżuterii w indywidualnym depozycie
- Wybór sposobu korzystania z zespołu saunowego. W zależności od wytrenowania organizmu, wiekui stanu zdrowia należy wybrać odpowiedni rodzaj i parametry kąpieli cieplnych.
Podstawowe parametry sauny:
- temperatura
- wilgotność
Dodatkowe parametry sauny to:
- zapach
- światło
- dźwięk
- środki wspomagające nakładane na powierzchnię skóry
- zmienność natężenia pola elektrycznego (występująca w trakcie polewania kamieni pieca , grzewczego w saunie fińskiej).
Rodzaje kąpieli cieplnych:
- sauna fińska – kąpiel w powietrzu o temp. 90-120°C i wilgotności nieprzekraczającej 10%
(chwilowa zmiana wilgotności może wystąpićprzy polewaniu kamieni pieca grzewczego) - łaźnia parowa – kąpiel w powietrzu o temperaturze ok. 45 stopni i 100% wilgotności
- łaźnia rzymska – kąpiel w suchym powietrzu, ciepło wydobywa się z podłogi i kamiennych law do siedzenia. Temperatura w pomieszczeniu od 30°C do 50″C
- bania – kąpiel parowa, temperatura 40-50°C przy 90% wilgotności
- łaźnia turecka (arabska) – Hammam – duża wilgotność, temperatura od 45°C do 60°C
- sauna ziołowa – temperatura około 60°C, 40% wilgotności, nad kamieniami pieca grzewczego umieszcza się parownik z mieszankami ziół, kwiatów lub owoców cytrusowych.
Po wybraniu rodzaju zabiegu ze względu na własne preferencje, następuje przejście do właściwego zabiegu sauny,
Faza właściwa
Zabieg terapeutyczny korzystania z sauny składa się z 2 etapów: ogrzewania i ochładzania. Pierwszy z nich realizowany jest w kabinach ogrzewających zwanych potocznie saunami lub łaźniami. W czasie trwania sauny osoba korzystająca zajmuje miejsce siedzące lub leżące na jednym z trzech poziomów ławek rozmieszczonych na wysokości: 45, 90 i 135 cm nad powierzchnią podłogi. W tym czasie należy unikać rozmów, śmiechów i gwałtownych ruchów, pozwalając na rozluźnienie i pocenie się organizmu. Co jakiś czas, dla zwiększenia wilgotności, można polewać kamienie znajdujące się na piecu grzewczym, co powoduje podniesienie natężenia pola elektrycznego.
Pobyt trwa aż do wystąpienia pełnych potów lub do odczucia silnego przegrzania (około 12 min). W przypadku kąpieli (łaźni) parowych korzystający stoi lub siada na specjalnych, higienicznie zdezynfekowanych podkładkach, wykonując głębokie wdechy w celu oczyszczenia górnych dróg oddechowych. Czas zabiegu może wynosić około 15 minut.
Etap ochładzania może być realizowana w postaci:
- ochładzania na powietrzu
- natrysków
- polewania
- kąpieli w zimnej wodzie o temperaturze 12-18°C
- nacierania lodem.
Nie wolno zapominać, że po fazie ochładzania niezbędne jest ogrzanie stóp w specjalnych basenikach w celu ułatwienia rozszerzenia naczyń całego organizmu na podstawie działania odruchowego.
Faza końcowa
Po jednokrotnym bądź wielokrotnym wejściu do sauny (w zależności od stanu wytrenowania organizmu) musi nastąpić przynajmniej półgodzinny odpoczynek w pozycji siedzącej bądź leżącej. W związku z tym obiekt ten powinien posiadać miejsce szczególnie sprzyjające relaksowi, czyli tak zwane wypoczywalnie, które powinny być jasne, przestronne, zaopatrzone w leżaki oraz fotele. Temperatura pomieszczenia około 20-22°C.
W funkcji pomocniczej zawierają się również pomieszczenia służące poprawie zdrowia. Są to gabinety masażu o powierzchni około 10 metrów kwadratowych dysponujące stołem do masażu, umywalką, szafką na środki do masażu itp. Oprócz funkcji podstawowej sale te mogą zostać wyposażone również w aparaturę leczniczą umożliwiającą wykonywanie zabiegów fizykoterapeutycznych.
Zabiegi z zakresu elektro-, magneto-, sono- lub laseroterapii służą do leczenia przeciążeń, zmian pourazowych, zaburzeń funkcji niewielkiego stopnia w obrębie narządu ruchu, układu krwionośnego, nerwowego lub skóry oraz wszelkiego rodzaju zespołów bólowych.
Po saunie, oprócz masażu, można skorzystać również z kąpieli opalających w solarium lub zabiegów kosmetycznych. Niezbędne jest również uzupełnienie płynów.
Dodaj komentarz