Sposób kształtowania obszaru saunowego
Zespół saun użyteczności publicznej powinien być kształtowany wokół centralnego elementu, organizującego przestrzeń wewnętrzną w postaci np. basenu z ciepłą wodą. Wokół wspomnianego elementu powinno być rozmieszczone od 3 do 7 (lub więcej) kabin ogrzewających o wybranych parametrach. Parametry saun dobiera się tak, by w danym zespole możliwe było korzystanie z jak największego spektrum parametrów.
W bliskim sąsiedztwie kabin grzewczych muszą znajdować się elementy służące fazie ochładzania. Obok części służącej ogrzewaniu, w sąsiedztwie centrum kształtuje się wejście do lub cały zespół wypoczynkowy. Pomiędzy strefą wejściową, a elementem centralnym należy rozmieścić zespoły sanitarne i natryski higieniczne.
Zespół saun użyteczności publicznej, ze względów psychologicznych, kulturowych i zachowania użytkownika należy kształtować jako koedukacyjny, z wyjątkiem wspomnianych pomieszczeń: sanitarnych i rozbieralni (chociaż i tu spotykane są odstępstwa). Z zespołu saunowego korzysta się bez ubrania lub będąc owiniętym w ręcznik.
Omówiony powyżej zespól saun użyteczności publicznej, charakteryzujący się zgrupowaniem na jednym obszarze wewnętrznym i zewnętrznym saun, łaźni i kąpieli o różnych parametrach, urozmaiconych elementami wypoczynkowymi, autorzy pracy proponują definiować jako SAUNARIUM.
W krajach zachodnich zauważalny jest łatwy dostęp do obiektów tego typu. Korzystają z niego osoby w szerokich granicach wiekowych, od dzieci do osób starszych. Są to najczęściej osoby zdrowe, pragnące zregenerować siły, ale także osoby korzystające z typowo leczniczego aspektu proponowanych urządzeń. Nad ich zdrowiem czuwa zawsze wyspecjalizowany personel medyczny. Rola takiego obiektu w kształtowaniu postaw jest szeroko rozpowszechniona i stanowi dobry przykład kultury prozdrowotnej.
Dodaj komentarz